Dodaj do polubionych 2

Chleb Żytni na Zakwasie z Młyna w Jordanowie Śląskim

Chleb żytni pieczony jest w małej przymłyńskiej piekarni. Wytwarzany jest na zakwasie żytni bez dodatku drożdży. Do produkcji „chleba z młyna” używa się tylko naturalnych komponentów; maki wyprodukowanej we własnym młynie z dodatkiem nasion lnu i słonecznika, podsypywany otrębami lub kminkiem, bez środków polepszających i wypełniaczy.

Chleb sprzedawany jest w sklepie przy Młynie oraz w kilku innych punktach w okolicy. Na początku chleb wypiekany był na potrzeby rodziny, która doceniając jego walory smakowe, zdrowotne oraz to, że ma on dłuższy okres przydatności do spożycia naciskali na zwiększenie produkcji. Obecnie chleb wypiekany jest dwa razy w tygodniu. Walory chleba z młyna doceniło wielokrotnie jury konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo, organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, przyznając produktowi I miejsce i nominując go do nagrody Perła Ogólnopolska.

Młyn usługowy Zenon Feszczuk to mały rodzinny stuletni młyn w Jordanowie Śląskim, obecnie prowadzony przez Zenona Feszczuka, młynarza w czwartym pokoleniu, którego pradziadek przed II Wojną prowadził młyn pod Trembowlą. Zakład zatrudnia obecnie 6 osób, a charakter pracy zmienił się z usługowego na handlowo-produkcyjny.
Konstrukcja i wyposażenie młyna wskazują, że pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Zachowały się m.in. triery graniaste używane do odsiewania otrąb od mąki. Przed wiekiem napędzano je silnikiem na gaz koksowniczy uzyskiwany z tzw. suchej destylacji węgla, była to wówczas nowoczesna technologia. Dziś mamy napęd elektryczny, ale część dawnych urządzeń pozostała na pamiątkę. Takie małe rodzinne muzeum. W naszym młynie wciąż bez zarzutu pracują przedwojenne mlewniki do rozdrabniania ziarna i odsiewacze do oddzielania otrąb. Zboże przechowuje się tu w starych drewnianych pojemnikach, a sita czyści szczotkami z końskiej grzywy (-syntetyczne się nie sprawdzają…).
W workach przechowujemy Mąkę Jordanowską: – pszenną, żytnią i orkiszową.
Oprócz mąki oferujemy chleb własnego wyrobu. Sekretem dobrego żytniego chleba jest jakość. Trzeba mieć dobrą mąkę, od tego się zaczyna. Dobra mąka bierze się z dobrego zboża, dlatego my jesteśmy w tej korzystnej sytuacji, że mamy młyn i współpracujemy z okolicznymi rolnikami, którzy produkują zboże. Mamy więc możliwość wyboru i selekcji zboża. Fani jordanowskiego chleba wiedzą, że do młyna najlepiej zajechać w poniedziałki, środy albo piątki, i to po wcześniejszym telefonie. Bo bochenków niewiele, a chętnych nie brakuje.

W ofercie młynu dostępne są również:

  • Mąka pszenna typ 550, typ 650
  • Mąka pszenna chlebowa typ 75 C
  • Mąka pszenna graham typ 1850
  • Mąka żytnia typ 720
  • Mąka żytnia razowa typ 2000
  • Otręby pszenne i żytnie

Chleb Żytni na Zakwasie z Młyna w Jordanowie Śląskim - galeria


Proszę obrócić urządzenie