Makieta XVIII wiecznej Sobótki
Ręcznie wykonana replika miasta Sobotki po wielkim pożarze.
Makieta jest wizerunkiem miasta z roku ok. 1740, tj. z blisko dekady po tym, gdy spłonęło ono w wielkim pożarze 4 lipca 1730 roku. Została odtworzona w oparciu o zachowane skromne źródła w szczególności ryciny autorstwa Wernera.
Miniatura spoczywa na bloku skalnym – serpentynitu antygorytowego – podarowanym przez jednego z głównych partnerów projektu – kopalnię KOSD Sp.z o.o. Sp.k. Polish Green. Jest to tzw. zielony kamień, będący wyróżnikiem w skali Polski dla naszego rejonu. Surowiec ten został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ ma on nawiązywać do niedźwiedzia Ślężańskiego z Rynku, ma oddawać piękno otaczającej nas zieleni, może zmieniać i intensyfikować swą barwę pod wpływem wody oraz prezentować unikalne w skali Polski złoże.
Projekt to kontynuacja działań, które mają na celu wzbogacać naszą miejscowość, upiększać jej przestrzeń, rozwijać zasób miejsc ciekawych turystycznie, tworzyć punkty, które będą przyciągać ludzi do centrum. Działań, które będą informować, edukować, promować nasze zasoby historyczne i kulturowe, aby wspomagać rozwijany przez firmę „Ślężański” oraz Muzeum Ślężańskie system przewodnictwa miejskiego.
Makieta uzupełnia rozwijany od 2018 roku przez Ślężański Ośrodek Kultury system punktów historyczno-kulturalnych: ekspozycji plenerowej „Sobótka w XX wieku”, pomnika Twórców Ślężańskich, tablic kontekstowych przy ul. Świdnickiej, instalacji interaktywnej do cokołu dawnego pomnika von Gosena, szlaku św. Jakuba, Księgi henrykowskiej, miejsc Jaroslava Vonki.
Miejsce makiety jest wybrane nieprzypadkowo – znajduje się ono na osi północ-południe, dzięki czemu można „nanieść” widoczne miniaturowe obiekty na dzisiejszy układ zabudowy. Poza tym na północnym portalu kościoła pw. św. Jakuba znajduje się łacińska inskrypcja upamiętniająca wielki pożar z 1730 roku.
Wykonawca makiety – lokalny artysta/ceramik, Grzegorz Krupa. Inicjator i pomysłodawca: Michał Hajdukiewicz, grantobiorca konkursów Stowarzyszenia LGD „Slężanie”. Obszar makiety jest w fazie urządzania i wzbogaci się wkrótce o tablicę informacyjną, płytki napisane pismem Braille’a oraz ławeczkę.