Dodaj do polubionych 1

Góra Ślęża (718 m n.p.m)

Ślęża łac. Silensi w 1017, w latach 1945‒1948 Sobótka, niem. Zobtenberg – dokładne tłumaczenie: Góra Sobótka) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną ( ponad 500 m ).

Ślęża stanowi doskonały punkt wypadowy ze zlokalizowanego nieopodal Wrocławia. W masywie zlokalizowane są liczne szlaki oraz ścieżki turystyczne o przeróżnym stopniu trudności. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno spragnione rekreacyjnych spacerów rodziny z dziećmi, jak i zapaleni sportowcy szukający miejsca na treningi z ostrymi i wymagającymi podbiegami. Ze szczytu Ślęży rozpościera się piękny widok na Zalew Mietkowski, Góry Sowie, Sudety oraz Wrocław.

Ślęża jest najwyższym szczytem Korony Masywu Ślęży. Należy również do Korony Gór Dolnego Śląska oraz do Korony Gór Polski.

Co warto zobaczyć na Ślęży.

Głównymi obiektami oraz atrakcjami znajdującymi się na Ślęży są:

  • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,
  • Dom Turysty im. Romana Zmorskiego,
  • trzykondygnacyjna żelbetowa wieża widokowa na Ślęży
  • 136 metrowy maszt nadawczy Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego Ślęża
  • „Niedźwiadek Ślężański” – granitowa rzeźba kultowa
  • Krzyż Milenijny

Góra stanowiła religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a początek upadku przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby „panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia” łączone do celtyckiego kręgu kulturowego. Odnaleziono również fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni, oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża – według hipotez badaczy krzyż garbo. prawdopodobnie związany był z kultem solarnym.

W kronice Thietmara w dziale dotyczącym wojny Bolesława Chrobrego z Henrykiem II (zob. Obrona Niemczy) czytamy:

Owa góra [łac. posita est autem haec in pago Silensi, vocabulo hoc a quodam monte nimis excelso et grandi olim sibi indito] wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej pogańskie obrzędy.

Według Hansa Jänichena leżące na południu miasto Niemcza, którego nazwa jest starsza od roku 990, nie oznacza Niemców w dzisiejszym znaczeniu, lecz osiadłą znacznie wcześniej ludność wschodniogermańską. Ludność ta ulec miała slawizacji, przekazując Słowianom kult na górze Sobótce/Ślęży.

Według Stanisława Zakrzewskiego nazwa grodu może też pochodzić od niemieckich jeńców użytych do budowy grodu.

Od 1813 do 1914 na szczycie odbywały się komersze niemieckich studentów wrocławskich dla upamiętnienia wymarszu z pobliskiego Rogowa Sobóckiego antynapoleońskiego Freikorpsu (korpusu ochotników) majora Adolfa Lützowa. W 1837 r. powstało na szczycie schronisko Mooshaus. W latach 1851–1852 wybudowano nowy obiekt w stylu szwajcarskim. Na początku XX w. okazało się ono niewystarczające i w latach 1907–1908 powstał istniejący do dziś (później jako hotel Olimp, obecnie Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego) obiekt według projektu wrocławskiego architekta Karla Klimma. Budowę sfinansował wrocławski browarnik Georg Haase.

W okresie nazistowskim niemiecką nazwą Ślęży było Siling – od plemienia Silingów.

Od 1954 roku Ślęża jest objęta ochroną jako Rezerwat krajobrazowo-geologiczny i historyczny Góra Ślęża (powierzchnia 141,4 ha).

9 września 2016 na górze Ślęża odbyły się dolnośląskie obchody 1050-lecia chrztu Polski[11].

Co roku w maju odbywa się tutaj kultowy i jeden z najstarszych w Polsce Bieg Górski Na Ślężę, w ramach którego niejednokrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie.

Ślęża w Koronach Gór

Ślęża to szczyt należący do wielu koron gór w Polsce. Znajduje się na liście Korony Masywu Ślęży, Korony Sudetów Polskich, Korony Gór Dolnego Śląska oraz Korony Gór Polski.

Najwyższy punkt znajduje się w pobliżu wieży widokowej natomiast pieczątkę ze szczytu znajdziemy po prawej stronie przy wejściu do Domu Turysty PTTK na Ślęży im. R. Zmorskiego.

Góra Ślęża (718 m n.p.m) - galeria


Proszę obrócić urządzenie