Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego
Muzeum Ślężańskie powstało w roku 1962, kontynuując niejako, aczkolwiek bez zbiorów, tradycje Heimatmuseum istniejącego w Sobótce od 1926 roku. Ulokowano je w przedwojennej siedzibie, czyli w tzw. Domu Opata, budynku szpitalnym wzniesionym przez kanoników regularnych w 1568 roku. Od początku istnienia Muzeum Ślężańskiego założono, że będą w nim eksponowane zabytki związane z kulturą duchową w pradziejach.
Muzeum gromadzi zbiory z zakresu archeologii, przyrody oraz historii regionu (rzemiosło artystyczne, wydawnictwa), a także sztuki współczesnej. W Muzeum funkcjonuje też galeria sztuki współczesnej.
Obecnie na terenie obiektu znajdują się trzy stałe ekspozycje:
„Dawne Wierzenia”
„Przyroda Masywu Ślęży”
oraz lapidarium.
Dodatkowo dość często natrafić można na różne wystawy czasowe najczęściej przedstawiające historię i sztukę Sobótki lub Dolnego Śląska. Obecne wystawy czasowe to „Z dziejów Muzeum Ślężańskiego 1962-2022” oraz „Od osady targowej do nowożytnego miasta” przedstawiające odpowiednio historię rozwoju muzeum oraz Sobótki.
W muzeum prowadzone są również zajęcia edukacyjne dla szkół, oraz od czasu do czasu konkursy w których biorąc udział można nie tylko wygrać coś ciekawego i zaznać przyjaznej rywalizacji, ale i wesprzeć wydawnictwo muzeum swoimi zwycięzkimi pracami (przykładowo dość niedawny konkurs z okazji 60-lecia muzeum)
W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Źródło: Muzeum Ślężańskie