Surrealistyczny kolaż gazetowy – wernisaż wystawy grafik Jacka Niedzielskiego
Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac Jacka Niedzielskiego pt. „Surrealistyczny kolaż gazetowy”. Wernisaż wystawy odbędzie się w galerii RCKS (ul. F. Chopina 25, Sobótka) 2 marca o godz. 18.30.
Podobno w sztuce już wszystko było. W idei powstania kolażu wyraźna wyczuwalna jest myśl, że może powstać jeszcze obraz, który wcześniej nie miał racji bytu, choć już raz został utrwalony. Kolaż to zestawienie obrazów, wizji, które już raz zaistniały w przestrzeni, jednak osobno nie mogły ze sobą wchodzić w relację – ponieważ nie było medium, które mogło je spoić. Nie ważne czy w czasopiśmie mody, naukowym, technicznym czy jeszcze jakimś innym.
Kolaż dzięki temu, że został na nowo „poskładany” z fragmentów pasujących do siebie w ogólnym rozumieniu i przeznaczenia obrazu, zyskuje nowy wymiar dzięki temu, że uzyskuje nową tożsamość, nowe znaczenie i tworzy nową rzeczywistość często nierealną, surrealistyczną.
Surrealistyczne znaczenie obrazu już na początku XX wieku zostało dostrzeżone i zdefiniowane w literaturze i sztukach plastycznych. Najbardziej chyba znanym surrealistą był Salvadore Dali, Max Ernst, Marcel Duchamp.
Surrealizm dotyka kolażu w sposób naturalny, jest z nim ściśle związany i tworzy nowe znaczenie, nowy wymiar wzbudzając emocje, uczucie euforii, radości czy lęku czy niepokoju.
Surrealizm w kolażu tworzy portal wrażeń, skojarzeń, pragnień, lęków i tego wszystkiego co w realnej sztuce nie jest dostrzegalne. Kolaż jest źródłem przeżyć o których często sami nie mamy pojęcia, że gdzieś w głębi nas wciąż drzemią.
Jacek Niedzielski – z fotografią związany od 2004. Od 2014 Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu. Współzałożyciel grupy „Fototwórcy” w Sobótce. Konkursy: 1. miejsce „Pocztówka z wakacji” 2010, organizowany przed Ślężański Ośrodek Kultury, 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Jesienne obrazy” 2013 organizowany przez dCamera.pl, Wystawy: 2009 zbiorowa w Muzeum Ślężańskim w Sobótce, 2010 zbiorowa w Muzeum Ślężańskim w Sobótce, 2011 zbiorowa w Zamku w Mosznej, 2012 zbiorowa w Hotelu Sobotel w Sobótce, 2015 zbiorowa „Rajobraz” na Rynku w Sobótce, 2015 indywidualna „Kosmos domowy” w ramach projektu „Fantastyczny weekend” w Sobótce, 2019 indywidualna „Było jest” w Muzeum Ślężańskim w Sobótce, 2022 członek jury podczas wyboru prac do kalendarza Ślężańskiego.