Dodaj do polubionych 1

Wieżyca 415 m n.p.m

Wieżyca 415 m n.p.m – wyraźna kulminacja w krótkim, północnym ramieniu Ślęży, na której szczycie znajduje się wieża Bismarcka.

Obecna nazwa pochodzi od masywnej kamiennej wieży widokowej o wysokości 15 m, zbudowanej na szczycie w latach 1905–1907. Również pod szczytem Wieżycy na północ i wschód od niego zachowały się słabo rozpoznawalne fragmenty prehistorycznych wałów kultowych. Na samym szczycie stoi wieża Bismarcka zbudowana z drobnoziarnistego granitu, służąca obecnie jako wieża widokowa.

Po wojnie Wieżyca zwana była Górą Kościuszki.

Ta część Masywu Ślęży zbudowana jest z amfibolitów, charakteryzujących się ciemnozieloną barwą i dużym zróżnicowaniem wielkości kryształów. Bardzo wyraźne odsłonięcie tych skał można obserwować około 120 metrów od szczytu na południe, po lewej stronie drogi.

Przez Wieżycę przebiega jedna z głównych tras wejściowych na Ślężę – żółty szlak turystyczny Wałbrzych – Sobótka oraz Ścieżka dydaktyczna Wieżyca – Będkowice

Wieżyca – zwiedzanie Wieży Bismarcka

Wieża Bismarcka jest dostępna dla zwiedzających w soboty oraz niedziele, od godziny 10:00. Istnieje możliwość wejścia na wieżę w tygodniu dla grup zorganizowanych, po uprzednim umówieniu się z pracownikiem obsługującym wieżę.

Dostępność dla zwiedzających jest zależna od warunków pogodowych. Aby upewnić się lub umówić na zwiedzanie skontaktuj się z obsługą wieży pod nr telefonu: 606 613 201.

Źródło: Wikipedia.pl

Wieżyca 415 m n.p.m - galeria


Proszę obrócić urządzenie