Dodaj do polubionych 1

Wzgórza Oleszeńskie

Położone w obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego na południowy wschód od Sulistrowiczek. Stanowią doskonałe miejsce do długich spacerów, biegania czy też wycieczek rowerowych.

Jest to około sześciokilometrowe pasmo niewysokich wzgórz, stanowiące wschodnie ramię Masywu Ślęży ciągnące się od Przełęczy Słupickiej. Grzbiety nie przekraczają wysokości 400 metrów n.p.m., jednak ze względu na stromość zboczy nabrały charakteru pasma górskiego. Grzbiet biegnie w kierunku północno-wschodnim, tworząc bezimienne trzy wzniesienia (387, 382 i 358 m n.p.m.), za którymi opada w kierunku wyraźnej Przełęczy Sulistrowickiej (280 m n.p.m.).

Dwa ostatnie szczyty Winna Góra (317 m n.p.m.) i Gozdnik (315 m n.p.m.) są niższe, a oddziela je Przełęcz Przemiłowska (285 m) zwana też Łupkową Przełęczą, od której pasmo obniża się w kierunku Równiny Wrocławskiej i zanika w rejonie Księginic Małych i Winnej Góry. Poniżej bezimiennego szczytu środkowego u podnóża północnego zbocza na wysokości około 320 m n.p.m. znajduje się grupa niewielkich skał serpetynitowych Sulistrowickie Skały.

Wzgórza Oleszeńskie - galeria

Tagi wpisu


Proszę obrócić urządzenie