Dodaj do polubionych 0

Jare Gody i Wielkanoc – Słowiańskości pod Ślężą

04.04.2024

4.04.2024, g. 18.00, Biblioteka Ślężański Ośrodek Kultury, ul. F. Chopina 25, Sobótka

Prowadząca: Słowiańskości – Natalia Kościńska

Tradycja, by mogła trwać, musi być żywa. Zmienia się więc nieustannie, ciągle jest dopasowywana do nowej rzeczywistości. Ale wciąż można usłyszeć w niej naprawdę odległe echa – bo Wielkanocne zwyczaje są często starsze niż historia chrześcijaństwa na terenach Polski. Wiele z nich jest dzisiaj tylko ozdobą, ale kiedyś niosły ze sobą bogatą symbolikę, której odkrycie może pozwolić na zupełnie inny wymiar świętowania.

Wszak nasi przodkowie również świętowali wiosną: obchodzili Jare Gody, podczas których żegnali zimę i przygotowywali się na odrodzenie przyrody. Te przedchrześcijańskie zwyczaje mogą wydawać się nam znajome.

Dlaczego malujemy jajka? Jakie są najciekawsze techniki zdobienia pisanek? Skąd wziął się zwyczaj polewania wodą w świąteczny poniedziałek? Jak zmieniały się tradycje i dlaczego różnią się w zależności od regionu?

To tylko kilka pytań, na które poszukamy odpowiedzi. A ponieważ spotkamy się w bibliotece, to porozmawiamy też o książkach. Nie tylko kulinarnych, choć jedzenie jest ważnym elementem świętowania. Echa Wielkiej Nocy poszukamy w polskiej fantastyce, która coraz śmielej wykorzystuje nasze rodzime tradycje.


Wydarzenie darmowe
Data rozpoczęcia: 04.04.2024
Data zakończenia: 04.04.2024
Więcej informacji o Jare Gody i Wielkanoc – Słowiańskości pod Ślężą znajdziesz na: stronie wydarzenia:

oraz na facebooku
https://www.facebook.com/sobotkagmina/posts/pfbid0TZxHCYUrMF6enCpcu5YAekYevrmnac9AGK1TCSQgMTq2NHLdcyBHmRYTCbXGV1gNl
Dodane przez: VS

Proszę obrócić urządzenie