Dodaj do polubionych 0

Karolin

Karolin to miejsce w Masywie Ślęży, o którym ciągle jeszcze możemy powiedzieć, że czas się tutaj zatrzymał. Jest to przysiółek wsi Piotrówek. W latach 1975–1998 Karolin należał administracyjnie do województwa wrocławskiego. Karolin to dawny folwark wraz z osadą przyfolwarczną położony u podnóża Wzgórz Oleszeńskich na wys. 190–220 m.

Przepływający przez wieś potok powyżej wyżłobił w zboczu jar dochodzący do 2 m głębokości przy szerokości ok. 5 m. Drugi węższy jar znajduje się na pn. zach. od wsi wśród pól.

W Karolinie zachował się cały dawny zespół dworski składający się z pałacu, oficyny dworskiej i zabudowań gospodarczych. Wszystko użytkowane obecnie przez PRP „KAROLIN”.

Pałac jest obiektem klasycystycznym z końca XVIII w. Jest to budynek dwupiętrowy z ryzalitem szczytowym oraz wejściem głównym obramionym pilastrami z frontonem nad nimi. Dach nad głównym korpusem dwuspadowy, całość kryta dachówką. Elewacje ozdobione gzymsami: międzykondygnacyjnym, podokiennym i bardzo ładnym wieńczącym. W pałacu obecnie dyrekcja gospodarstwa.

Za pałacem park z końca XVIII w. o pow. 1,5 ha dość dobrze utrzymany. W drzewostanie dęby, kasztanowce, buki, klony, topole, sosna wejmutka, kasztan jadalny, robinie. Na środku pomnikowy dąb o obwodzie 395 cm i wysokości 24 m.

Poniżej pałacu przy wejściu na podwórze gospodarstwa po lewej, oficyna dworska dwupiętrowa z dachem dwuspadowym z naczółkami. Elewacja od podwórza ozdobiona w środku pilastrami i ozdobnym zwieńczeniem drzwi wejściowych.

Po drugiej stronie wjazdu stajnia murowana pochodząca z 1886r. zbudowana z kamienia i cegły z ozdobnymi sterczynami w narożnikach, z dachem dwuspadowym.

Naprzeciw stajni po drugiej stronie podwórza obora murowana z końca XIX w., również z dachem dwuspadowym.

Dość ładnym jest też dom nr 6 zbudowany u stylu klasycystycznym, parterowy, kryty dachem czterospadowym.

Idąc w górę lewym brzegiem potoku zobaczymy jeszcze ciekawą drewnianą kapliczkę słupową. Nad potokiem wiosną kwitną przebiśniegi.

Źródła:
wikipedia.pl – https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolin_(Piotr%C3%B3wek)
Opracowania własne

Karolin - galeria

Tagi wpisu


Proszę obrócić urządzenie