Dodaj do polubionych 0

Trasa Złotej Korony Masywu Ślęży

Trasa Złotej Korony Masywu Ślęży to ponad 25km wędrówki przez Masyw Ślęży z uwzględnieniem Wzgórz Kiełczyńskich – eksklawy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Przemierzając trasę przechodzimy przez najciekawsze szczyty masywu: Wieżyca – 415 m n.p.m., Szczytna – 466 m n.p.m. Radunia – 573 m n.p.m. (szczyt Raduni nie jest dostępny dla ruchu turystycznego – wymagany pkt o współrzędnych: 50.8336012, 16.7130547) Ślęża – 718 m n.p.pm.

Start trasy zlokalizowany jest w Gogołowie nieopodal Wiatraka w Gogołowie, który jest bardzo ciekawym i ugodnym uwagi obiektem.

Wędrówkę zaczynamy szlakiem żółtym przechodząc przez Szczytną następnie kierujemy się w kierunku Raduni aby okrążyć ją podziwiając panoramy Gór Sowich oraz jeden z piękniejszych widoków na Ślężę.

Z Raduni udajemy się na Przełęcz Tąpadła, gdzie możemy odpocząć przy ognisku, uzupełnić zapasy wody, zjeść coś szybkiego lub napić się herbaty, kawy czy piwa w Barze Ślęża. Stąd czeka nas już podejście na Ślężę niebieskim szlakiem – jednym z najciekawszych w Masywie Ślęży. To podejście nieco bardziej wymagające. Tak więc jeżeli potrzebujemy warto nabrać tu trochę sił.

Ślężę zdobywamy kamiennymi schodami które prowadzą nas do wieży widokowej, przy której znajduje się fizyczny szczyt Ślęży ( 718 m. n.p.m.). Warto wejść na wieżę aby podelektować się rozległą panoramą. Widzimy stad Wrocław, Zalew Mietkowski, Świdnicę, Masyw Ślęży oraz południowe pasma górskie.

Na Ślęży możemy ponownie chwilę odpocząć zwiedzając Kościół NMP na Ślęży lub zatrzymując się w Domu Turysty PTTK im. R. Zmorskiego.

Ze Ślęży czeka nas już tylko schodzenie. Żółtym szlakiem kierujemy się w stronę ostatniego szczyty Wieżycy, na którym podziwiać możemy zabytkową Wieżę Bismarcka. Na koniec czeka nas strome zejście na Przełęcz Pod Wieżycą do Domu Turysty Pod Wieżycą, gdzie możemy zjeść pyszny posiłek, napić się lokalnego Piwa Wieżyca.

Jeżeli przeszliśmy tą trasę w jeden dzień oznacz to że zdobyliśmy Złotą Koronę Masywu Ślęży! Jeżeli zarejestrujemy się przez formularz na stronie rejestracji do korony możemy również zakupić Złotą Odznakę Korony Masywu Ślęży!

Dodatkowe informacje:

Trasa biegnie w większości szlakami górskimi oraz polnymi. Wyjątkiem jest krótkie przejście z Kiełczyna do Jędrzejowic, które prowadzi mało uczęszczaną drogą asfaltową. Trasa jest dość wymagająca. Niebieski szlak na Ślężę to jeden z najciekawszych szlaków w Masywie Ślęży, ale jednocześnie wiodący miejscami ostro pod górę, przez skalne i kamienne podejścia.

Total distance: 25024 m
Max elevation: 718 m
Min elevation: 239 m
Total climbing: 1173 m
Total descent: -1124 m
Download file: Korona-Masywu-Slezy-Zlota.gpx


Proszę obrócić urządzenie